AKTUALNOŚCI - 35. Warszawskie Spotkania Teatralne

 

Najciekawsze dokonania polskiego teatru minionego sezonu będzie można oglądać podczas XXXV Warszawskich Spotkań Teatralnych od 21 marca do 1 kwietnia. Na scenach Teatru Dramatycznego będą też prezentowane najsłynniejsze spektakle w historii WST.

Podczas tegorocznej edycji Warszawskich Spotkań Teatralnych publiczność będzie mogła - za pośrednictwem spektakli - przypomnieć sobie klasykę polskiej literatury. - Z okazji obchodów 250-lecia polskiego teatru publicznego zdecydowaliśmy się sięgnąć po klasykę, choć uwspółcześnioną - powiedział w rozmowie z PAP Tadeusz Słobodzianek, dyrektor warszawskiego Teatru Dramatycznego.

- Będzie dziewięć przedstawień, najlepszych w Polsce, będą fantastyczne przedstawienia lalkowe, będzie przegląd Warszawskich Spotkań Teatralnych w Teatrze Telewizji. Będzie wielkie święto teatru - dodał.

W programie, przygotowanym przez kuratora WST Zdzisława Pietrasika, znalazły się m.in. dwie adaptacje "Dziadów" - utwór Mickiewicza zinterpretuje Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu, w reżyserii - nagrodzonego w tym roku Paszportem Polityki - Radosława Rychcika, oraz Teatr Polski we Wrocławiu, który wystawi "Dziady część I, II i IV oraz wiersz "Upiór", w reżyserii Michała Zadary.

- Zaprosiliśmy dwa spektakle "Dziadów": poznański i wrocławski. Nie wiem, czy Mickiewicz poznałby, że to jego arcydramat - na tym polega pomysł Rychcika, by przepuścić "Dziady" przez amerykańską popkulturę () te elementy - widoczne w scenografii, kostiumach czy stylizacjach - składają się we wspaniałą całość - tłumaczył kurator WST podczas wtorkowej konferencji prasowej w warszawskim Teatrze Dramatycznym. Jest też niespodzianka - z archiwalnych taśm zostanie odtworzona Wielka Improwizacja w wykonaniu Gustawa Holoubka - dodał Pietrasik. "Dziady" wrocławskie to spektakl wierny, a zarazem współczesny, także operujący wrażliwością współczesnego kina, z różnymi pomysłami, które jednak wychodzą z tekstu - ocenił.

Ponadto duet Monika Strzępka i Paweł Demirski zaprezentuje wariację na temat "Nie-Boskiej komedii" Zygmunta Krasińskiego, a Teatr STU przywiezie "Wędrowanie" - tryptyk oparty na dramatach Stanisława Wyspiańskiego, "Weselu", "Wyzwoleniu" i "Akropolis", w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego. Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi pokaże nowe odczytanie "Iwony, księżniczki Burgunda" Gombrowicza w reżyserii Agaty Dudy-Gracz, a Krystian Lupa powróci do twórczości Thomasa Bernharda w "Wycince". Widownia będzie mogła zobaczyć również inscenizację "Morfiny", powieści Szczepana Twardocha, przeniesionej na scenę teatralną przez Ewelinę Marciniak, utwór o bucie przeciw normom - "Koń, kobieta i kanarek" Remigiusza Brzyka, a także "Tato" - opowieść Artura Pałygi o ojcostwie, wyreżyserowaną przez Małgorzatę Bogajewską.

Podczas tegorocznej edycji będą prezentowane najsłynniejsze spektakle w historii Warszawskich Spotkań Telewizji. - Chcieliśmy zrobić przegląd spektakli, które w ciągu ostatnich 50 lat stały się legendami Warszawskich Spotkań Teatralnych, a które zostały zarejestrowane dla Teatru Telewizji. Przegląd 10 takich spektakli będzie towarzyszył festiwalowi. Archiwalne przedstawienia będą wyświetlane na scenie Przodownik, codziennie o godzinie 19 - powiedział Wojciech Majcherek, kurator przeglądu.

- Przyjęliśmy zasadę: jeden wybitny reżyser - jeden spektakl. Mamy nadzieję, że ten przegląd będzie okazją do przypomnienia sobie tych legendarnych spektakli i wspomnień o dawnych edycjach Warszawskich Spotkań Teatralnych. Dla młodszych widzów będzie to szczególna okazja, by te wybitne przedstawienia zobaczyć - tłumaczył.

Widzowie będą mogli obejrzeć m.in. "Dziś są moje urodziny" Tadeusza Kantora (prezentowany podczas XXI WST w 1992 r.), "Kalkwerk" Thomasa Bernharda w reżyserii Krystiana Lupy, (wystawiony podczas XXII edycji imprezy w 1993 r.), "Król umiera, czyli ceremonie" Eugene Ionesco, w adaptacji Jerzego Grzegorzewskiego (XXVI WST w 1998 r.) czy "Zbrodnię i karę" Fiodora Dostojewskiego w interpretacji Andrzeja Wajdy (XVII WST w 1987 r.) i "Ślub" Witolda Gombrowicza w reżyserii Jerzego Jarockiego, (prezentowany na XXI WST w 1992 r.)

Dla najmłodszych widzów organizatorzy przygotowali specjalny program Małe Warszawskie Spotkania Teatralne. - Uznałem, że atrakcyjność widowiskowa spektakli - dynamika działań scenicznych, niezbyt skomplikowana fabuła teatralna, dodana do tego współczesna myśl i interesująca forma - będzie wspólnym mianownikiem doboru spektakli - mówił Janusz Ryl-Krystianowski, odpowiedzialny za przygotowanie programu spektakli dla dzieci.

W programie znalazły się m.in. "A niech to gęś kopnie!" Marty Guśniowskiej w wykonaniu Teatru Animacji z Poznania, "Czarodziejski flet" Wolfganga Amadeusza Mozarta w reżyserii Marka Zakostelecky'ego w inscenizacji Wrocławskiego Teatru Lalek, "Liściki na wiatr" - spektakl Piotra Cieplaka i Opolskiego Teatru Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki, przygotowany na podstawie opowiadań "Nie każdy umiał się przewrócić" holenderskiego pisarza książek dla dzieci i poety Toona Tellegena, czy "Władca skarpetek" Jacka Timingeriu w wykonaniu Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu.

PAP

 

partnerzy.jpg