Tomasz Śpiewak
KOŃ, KOBIETA I KANAREK

Reżyseria: Remigiusz Brzyk
Teatr Zagłębia w Sosnowcu


       

 
 To ballada o Córce Sztygara, która zachodzi w ciążę i oświadcza, że macierzyństwo nie jest jej powołaniem. Żyje w społeczności katolicko-patriarchalnej, gdzie kobiety mają od zawsze wyznaczone role według znanego niemieckiego hasła: Kinder, Küche, Kirche (dzieci, kuchnia, kościół). Realizatorzy, używając górniczego kostiumu, tworzą współczesną przypowieść o przemocy wobec kobiet. Tytułowe: koń, kobieta i kanarek stają się metaforą rodziny, która stopniowo ulega destrukcji i nawiązują do rozporządzeń, na mocy których w latach 50. XX wieku wprowadzono w kopalniach zakaz pracy pod ziemią kobiet, koni i kanarków. Kobieta pod ziemią przynosiła nieszczęście.

Sztuka Śpiewaka i Brzyka burzy mit rodziny górniczej wykreowany przez Kazimierza Kutza w jego śląskich filmach. I broni kobiet, którym odmawia się prawa decydowania o tym, jakie ma być ich życie. Jest przypowieścią przewrotną i smutną, czasem śmieszną i groteskową.
                                                                                 Danuta Lubina-Cipińska, „Rzeczpospolita”

„Koń, kobieta i kanarek” stawia mnóstwo bolesnych pytań, ale daleki jest od jakiegoś manifestu. (...) To pierwszy plus. Drugim jest fakt, że choć akcja dzieje się „u podnóża kopalni, w miasteczku K lub miasteczku S, spektakl nie podpiera się żadnymi śląsko-zagłębiowskimi mitami, co czyni go po prostu uniwersalnym.
                                                                                 Henryka Wach-Malicka, „Polska. Dziennik Zachodni”

Scenografia: Remigiusz Brzyk, Iga Słupska i Szymon Szewczyk, Kostiumy: Iga Słupska,
Opracowanie muzyczne: Maciej Midor,
Obsada: Agnieszka Bieńkowska, Maria Bieńkowska, Beata Deutschman, Dorota Ignatjew, Edyta Ostojak,
Małgorzata Sadowska, Michał Bałaga, Aleksander Blitek, Piotr Bułka, Grzegorz Kwas, Zbigniew Leraczyk, Wojciech Leśniak, Tomasz Muszyński, Piotr Żurawski
 
 
Czas trwania: 2 godz. 15 min /bez przerwy/

25 marca 2015, godz. 19:00
Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy, Scena im. G. Holoubka, PKiN

Ceny biletów:
100/80/60/50 zł /bilety normalne/
90/70/50/40 zł  /bilety ulgowe/
wejściówka 25 zł

partnerzy.jpg