AKTUALNOŚCI - 35. Warszawskie Spotkania Teatralne

Dodatkowe terminy spektakli WST

 

Ze względu na ogromne zainteresowanie spektaklami Warszawskich Spotkań Teatralnych zdecydowaliśmy sie dodać nowe terminy trzech przedstawień.

Można już rezerwować bilety na "Wycinkę" w reżyserii Krystiana Lupy, "Nie-boską komedię" Moniki Strzępki i "Dziady" Radosława Rychcika.

Bilety dostępne w kasach Teatru Dramatycznego i online: warszawskie.org i bilety.teatrdramatyczny.pl

Szczegóły w repertuarze: http://www.warszawskie.org/repertuar

W marcu Warszawskie Spotkania Teatralne

 

Najciekawsze dokonania polskiego teatru minionego sezonu będzie można oglądać podczas XXXV Warszawskich Spotkań Teatralnych od 21 marca do 1 kwietnia. Na scenach Teatru Dramatycznego będą też prezentowane najsłynniejsze spektakle w historii WST.

Podczas tegorocznej edycji Warszawskich Spotkań Teatralnych publiczność będzie mogła - za pośrednictwem spektakli - przypomnieć sobie klasykę polskiej literatury. - Z okazji obchodów 250-lecia polskiego teatru publicznego zdecydowaliśmy się sięgnąć po klasykę, choć uwspółcześnioną - powiedział w rozmowie z PAP Tadeusz Słobodzianek, dyrektor warszawskiego Teatru Dramatycznego.

- Będzie dziewięć przedstawień, najlepszych w Polsce, będą fantastyczne przedstawienia lalkowe, będzie przegląd Warszawskich Spotkań Teatralnych w Teatrze Telewizji. Będzie wielkie święto teatru - dodał.

W programie, przygotowanym przez kuratora WST Zdzisława Pietrasika, znalazły się m.in. dwie adaptacje "Dziadów" - utwór Mickiewicza zinterpretuje Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu, w reżyserii - nagrodzonego w tym roku Paszportem Polityki - Radosława Rychcika, oraz Teatr Polski we Wrocławiu, który wystawi "Dziady część I, II i IV oraz wiersz "Upiór", w reżyserii Michała Zadary.

- Zaprosiliśmy dwa spektakle "Dziadów": poznański i wrocławski. Nie wiem, czy Mickiewicz poznałby, że to jego arcydramat - na tym polega pomysł Rychcika, by przepuścić "Dziady" przez amerykańską popkulturę () te elementy - widoczne w scenografii, kostiumach czy stylizacjach - składają się we wspaniałą całość - tłumaczył kurator WST podczas wtorkowej konferencji prasowej w warszawskim Teatrze Dramatycznym. Jest też niespodzianka - z archiwalnych taśm zostanie odtworzona Wielka Improwizacja w wykonaniu Gustawa Holoubka - dodał Pietrasik. "Dziady" wrocławskie to spektakl wierny, a zarazem współczesny, także operujący wrażliwością współczesnego kina, z różnymi pomysłami, które jednak wychodzą z tekstu - ocenił.

Ponadto duet Monika Strzępka i Paweł Demirski zaprezentuje wariację na temat "Nie-Boskiej komedii" Zygmunta Krasińskiego, a Teatr STU przywiezie "Wędrowanie" - tryptyk oparty na dramatach Stanisława Wyspiańskiego, "Weselu", "Wyzwoleniu" i "Akropolis", w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego. Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi pokaże nowe odczytanie "Iwony, księżniczki Burgunda" Gombrowicza w reżyserii Agaty Dudy-Gracz, a Krystian Lupa powróci do twórczości Thomasa Bernharda w "Wycince". Widownia będzie mogła zobaczyć również inscenizację "Morfiny", powieści Szczepana Twardocha, przeniesionej na scenę teatralną przez Ewelinę Marciniak, utwór o bucie przeciw normom - "Koń, kobieta i kanarek" Remigiusza Brzyka, a także "Tato" - opowieść Artura Pałygi o ojcostwie, wyreżyserowaną przez Małgorzatę Bogajewską.

Podczas tegorocznej edycji będą prezentowane najsłynniejsze spektakle w historii Warszawskich Spotkań Telewizji. - Chcieliśmy zrobić przegląd spektakli, które w ciągu ostatnich 50 lat stały się legendami Warszawskich Spotkań Teatralnych, a które zostały zarejestrowane dla Teatru Telewizji. Przegląd 10 takich spektakli będzie towarzyszył festiwalowi. Archiwalne przedstawienia będą wyświetlane na scenie Przodownik, codziennie o godzinie 19 - powiedział Wojciech Majcherek, kurator przeglądu.

- Przyjęliśmy zasadę: jeden wybitny reżyser - jeden spektakl. Mamy nadzieję, że ten przegląd będzie okazją do przypomnienia sobie tych legendarnych spektakli i wspomnień o dawnych edycjach Warszawskich Spotkań Teatralnych. Dla młodszych widzów będzie to szczególna okazja, by te wybitne przedstawienia zobaczyć - tłumaczył.

Widzowie będą mogli obejrzeć m.in. "Dziś są moje urodziny" Tadeusza Kantora (prezentowany podczas XXI WST w 1992 r.), "Kalkwerk" Thomasa Bernharda w reżyserii Krystiana Lupy, (wystawiony podczas XXII edycji imprezy w 1993 r.), "Król umiera, czyli ceremonie" Eugene Ionesco, w adaptacji Jerzego Grzegorzewskiego (XXVI WST w 1998 r.) czy "Zbrodnię i karę" Fiodora Dostojewskiego w interpretacji Andrzeja Wajdy (XVII WST w 1987 r.) i "Ślub" Witolda Gombrowicza w reżyserii Jerzego Jarockiego, (prezentowany na XXI WST w 1992 r.)

Dla najmłodszych widzów organizatorzy przygotowali specjalny program Małe Warszawskie Spotkania Teatralne. - Uznałem, że atrakcyjność widowiskowa spektakli - dynamika działań scenicznych, niezbyt skomplikowana fabuła teatralna, dodana do tego współczesna myśl i interesująca forma - będzie wspólnym mianownikiem doboru spektakli - mówił Janusz Ryl-Krystianowski, odpowiedzialny za przygotowanie programu spektakli dla dzieci.

W programie znalazły się m.in. "A niech to gęś kopnie!" Marty Guśniowskiej w wykonaniu Teatru Animacji z Poznania, "Czarodziejski flet" Wolfganga Amadeusza Mozarta w reżyserii Marka Zakostelecky'ego w inscenizacji Wrocławskiego Teatru Lalek, "Liściki na wiatr" - spektakl Piotra Cieplaka i Opolskiego Teatru Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki, przygotowany na podstawie opowiadań "Nie każdy umiał się przewrócić" holenderskiego pisarza książek dla dzieci i poety Toona Tellegena, czy "Władca skarpetek" Jacka Timingeriu w wykonaniu Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu.

PAP

 

Zapowiedź WST

 

35 Warszawskie Spotkania Teatralne

21 marca – 1 kwietnia 2015

Warszawskie Spotkania Teatralne, czyli najciekawsze i najżywiej dyskutowane spektakle z całej Polski. Zobaczymy „Dziady” nagrodzonego Paszportem Polityki Radosława Rychcika i „Dziady” z Teatru Polskiego we Wrocławiu w reżyserii Michała Zadary. Duet Monika Strzępka i Paweł Demirski pokaże wariację na temat „Nie-Boskiej komedii” Zygmunta Krasińskiego, a Teatr STU przywiezie „Wędrowanie” – tryptyk oparty na dramatach Wyspiańskiego w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego. Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi zaprezentuje nowe odczytanie Gombrowiczowskiej „Iwony, księżniczki Burgunda” w reżyserii Agaty Dudy-Gracz. Krystian Lupa wraca do Bernharda w mistrzowskiej „Wycince”, zobaczymy również utrzymaną w narkotycznym transie „Morfinę” Szczepana Twardocha w reżyserii Eweliny Marciniak, a także śląską balladę o buncie przeciw normom – „Koń, kobieta i kanarek” w reżyserii Remigiusza Brzyka i opowieść o ojcostwie „Tato” Artura Pałygi w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej. Coś dla siebie znajdą zarówno zwolennicy teatru tradycyjnego, jak i wielbiciele eksperymentów.

Ponieważ tegoroczna edycja odbywa się w 250-lecie polskiego teatru publicznego, organizatorzy postanowili jednym z głównych kryteriów wyboru przedstawień dla dorosłych uczynić – obok podstawowego „spektakle najciekawsze, najżywiej dyskutowane” – nawiązania do polskiej klasyki.

Od 2011 roku stałym elementem WST są Małe WST czyli spektakle dla dzieci. Powiązanie spektakli dla dzieci z najważniejszym festiwalem teatralnym dla dorosłych to rzadkość na świecie i dowód na dostrzeżenie znaczenia teatru w wychowywaniu nowych pokoleń. W tym roku Małe WST odbędą się po raz piąty.

Małe Spotkania Teatralne to święto młodych widzów w różnym wieku. Zobaczymy spektakl „Naj” zachęcający maluchy do wspólnej zabawy, a także „Czarodziejski flet”, czyli muzyczny spektakl nawiązujący do słynnej opery Mozarta, oraz – łączący teatr ludzi i lalek – „Chłopiec i szczęście” na podstawie opowiadania Isaaca Singera. Posłuchamy rozmów zwierząt w lesie w przedstawieniu „Liściki na wiatr” w reżyserii Piotra Cieplaka, razem z gąską będziemy szukali przyjaciół w dowcipnym „A niech to gęś kopnie!”, a z małym Jasiem, wśród ożywających przedmiotów, poszukamy… skarpetek w muzycznym spektaklu „Władca skarpetek”. Spotkamy bohaterów tak nietypowych, jak na przykład najmniejszy samolot na świecie. Będzie też okazja, by porozmawiać o przemocy w rodzinie w przedstawieniu „Zły pan” według książki norweskiej pisarki Gro Dahle. W sumie osiem barwnych i mądrych spektakli. Na Małych Spotkaniach Teatralnych po prostu nie można się nudzić.

Spektakle dla dorosłych wybrał Zdzisław Pietrasik, a spektakle dla dzieci Janusz Ryl-Krystianowski. Główną imprezą towarzyszącą będzie  przegląd spektakli Teatru TV wybranych przez Wojciecha Majcherka. Poza tym zobaczymy spektakl Scholi Węgajty „Ludus passionis”, spektakle Teatru Dramatycznego oraz wystawę zdjęć „Mikołajska w Dramatycznym” poświęconą wybitnej aktorce i patronce jednej ze scen Teatru.

Spektakle WST będą grane na scenach Teatru Dramatycznego oraz w Teatrze Studio, Teatrze Powszechnym i ATM Studio.

Akredytacje - informacja

Formularz akredytacyjny dla dziennikarzy będzie dostępny na stronie www.warszawskie.org od 24 lutego 2015. Prosimy o odesłanie akredytacji do 28 lutego na adres This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. ..

Formularze przysłane po terminie nie będą rozpatrywane. O przyznanych akredytacjach poinformujemy  3 marca.

Uwaga! Wszystkie miejsca są pojedyncze. Akredytacje będą przyznawane wyłącznie krytykom i dziennikarzom zajmującym się teatrem.

partnerzy.jpg