AKTUALNOŚCI - 35. Warszawskie Spotkania Teatralne

Zapowiedź WST

 

35 Warszawskie Spotkania Teatralne

21 marca – 1 kwietnia 2015

Warszawskie Spotkania Teatralne, czyli najciekawsze i najżywiej dyskutowane spektakle z całej Polski. Zobaczymy „Dziady” nagrodzonego Paszportem Polityki Radosława Rychcika i „Dziady” z Teatru Polskiego we Wrocławiu w reżyserii Michała Zadary. Duet Monika Strzępka i Paweł Demirski pokaże wariację na temat „Nie-Boskiej komedii” Zygmunta Krasińskiego, a Teatr STU przywiezie „Wędrowanie” – tryptyk oparty na dramatach Wyspiańskiego w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego. Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi zaprezentuje nowe odczytanie Gombrowiczowskiej „Iwony, księżniczki Burgunda” w reżyserii Agaty Dudy-Gracz. Krystian Lupa wraca do Bernharda w mistrzowskiej „Wycince”, zobaczymy również utrzymaną w narkotycznym transie „Morfinę” Szczepana Twardocha w reżyserii Eweliny Marciniak, a także śląską balladę o buncie przeciw normom – „Koń, kobieta i kanarek” w reżyserii Remigiusza Brzyka i opowieść o ojcostwie „Tato” Artura Pałygi w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej. Coś dla siebie znajdą zarówno zwolennicy teatru tradycyjnego, jak i wielbiciele eksperymentów.

Ponieważ tegoroczna edycja odbywa się w 250-lecie polskiego teatru publicznego, organizatorzy postanowili jednym z głównych kryteriów wyboru przedstawień dla dorosłych uczynić – obok podstawowego „spektakle najciekawsze, najżywiej dyskutowane” – nawiązania do polskiej klasyki.

Od 2011 roku stałym elementem WST są Małe WST czyli spektakle dla dzieci. Powiązanie spektakli dla dzieci z najważniejszym festiwalem teatralnym dla dorosłych to rzadkość na świecie i dowód na dostrzeżenie znaczenia teatru w wychowywaniu nowych pokoleń. W tym roku Małe WST odbędą się po raz piąty.

Małe Spotkania Teatralne to święto młodych widzów w różnym wieku. Zobaczymy spektakl „Naj” zachęcający maluchy do wspólnej zabawy, a także „Czarodziejski flet”, czyli muzyczny spektakl nawiązujący do słynnej opery Mozarta, oraz – łączący teatr ludzi i lalek – „Chłopiec i szczęście” na podstawie opowiadania Isaaca Singera. Posłuchamy rozmów zwierząt w lesie w przedstawieniu „Liściki na wiatr” w reżyserii Piotra Cieplaka, razem z gąską będziemy szukali przyjaciół w dowcipnym „A niech to gęś kopnie!”, a z małym Jasiem, wśród ożywających przedmiotów, poszukamy… skarpetek w muzycznym spektaklu „Władca skarpetek”. Spotkamy bohaterów tak nietypowych, jak na przykład najmniejszy samolot na świecie. Będzie też okazja, by porozmawiać o przemocy w rodzinie w przedstawieniu „Zły pan” według książki norweskiej pisarki Gro Dahle. W sumie osiem barwnych i mądrych spektakli. Na Małych Spotkaniach Teatralnych po prostu nie można się nudzić.

Spektakle dla dorosłych wybrał Zdzisław Pietrasik, a spektakle dla dzieci Janusz Ryl-Krystianowski. Główną imprezą towarzyszącą będzie  przegląd spektakli Teatru TV wybranych przez Wojciecha Majcherka. Poza tym zobaczymy spektakl Scholi Węgajty „Ludus passionis”, spektakle Teatru Dramatycznego oraz wystawę zdjęć „Mikołajska w Dramatycznym” poświęconą wybitnej aktorce i patronce jednej ze scen Teatru.

Spektakle WST będą grane na scenach Teatru Dramatycznego oraz w Teatrze Studio, Teatrze Powszechnym i ATM Studio.

partnerzy.jpg