Witold Gombrowicz
IWONA, KSIĘŻNICZKA BURGUNDA

Reżyseria: Agata-Duda Gracz
Teatr im Stefana Jaracza w Łodzi

 Agata Duda-Gracz, wykorzystuje plastyczne obrazy, by wydobyć z utworu Gombrowicza jego siłę i gorzki humor kreując tym samym świat pełen pozorów. Oto następca tronu Książę Filip, na przekór konwenansom, postanawia ożenić się z Iwoną, dziewczyną nieciekawą, milczącą i niemrawą. Jego wybór napotyka opór całego dworu i wywołuje ciąg nieprzewidzianych sytuacji. Iwona budzi wyrzuty sumienia, nienawiść, agresję. Samo jej istnienie prowokuje do coraz głupszych i wstydliwych zachowań.


Dla mnie Gombrowicz jest największym polskim wieszczem. Kimś, kto pisał o Polakach w sposób najbardziej dojmujący, prawdziwy i bezkompromisowy. Kimś, kto rozliczył się z polskością i „polaczkowością”. Kimś, kto stworzył własny, fenomenalny język: mięsisty, nowoczesny – w dobrym tego słowa znaczeniu- i uniwersalny.
(..) On w sposób fantastyczny obserwował i „czytał” ludzi. Był bardzo bolesny, ale i obiektywny jednocześnie – mówi reżyserka spektaklu.

Duda-Gracz tworzy (…) świat pociągający i odstręczający jednocześnie, intrygujący barwnymi detalami, ale pusty. Pustka na scenie znajduje odbicie w pustce bohaterów tej „Iwony...”. Tym samym staje się również gorzkim komentarzem do współczesności.

                                                                                       Jacek Wakar, „Dziennik. Gazeta Prawna”

Scenografia i kostiumy: Agata Duda-Gracz, Muzyka: Maja Kleszcz i Wojciech Krzak,
Reżyseria światła: Katarzyna Łuszczyk, Choreografia: Tomasz Wesołowski, Projekcje: Karol Rakowski,
Obsada: Katarzyna Cynke, Milena Lisiecka, Agnieszka Skrzypczak, Ireneusz Czop, Mariusz Jakus, Hubert Jarczak, Marcin Korcz, Krzysztof Wach, Marcin Włodarski


Czas trwania 2 godz. 15 min. /przerwa/

1 kwietnia 2015, godz. 19.00
Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy, Scena im. G. Holoubka

Ceny biletów:
150/120/100/80/60/50 zł /bilety normalne/
140/130/90/70/50/40 zł  /bilety ulgowe/
wejściówka 25 zł

partnerzy.jpg