Notice
  • Lack of access rights - File 'http:/teatrdramatyczny.pl/images/TD_RED.jpg'
  • Lack of access rights - File 'http:/teatrdramatyczny.pl/images/TD_RED.jpg'

J. Logan RED

25 MARCA godz. 19:30
TEATR DRAMATYCZNY M. ST. WARSZAWY, SCENA IM. H. MIKOŁAJSKIEJ, PKiN

 

John Logan

RED

 

 

Premiera 21 listopada 2014, Scena im. H. Mikołajskiej

Nowy Jork. Pracownia malarska. Mark Rothko – legenda amerykańskiego ekspresjonizmu abstrakcyjnego, milioner, niekwestionowany autorytet w dziedzinie sztuki kontra młody, ambitny student aspirujący do tej roli. Mistrz i uczeń. Podglądamy ich pierwsze spotkanie, rozmowę o nowym zamówieniu cyklu obrazów dla restauracji  Four Seasons. W ich relacji przewijają się sympatia, gniew, lęk i zaskoczenie. Kolejne rozmowy o sztuce stają się pojedynkiem dwóch pokoleń artystów.

„Red” to nagrodzona prestiżową Tony Award za najlepszy tekst dramatyczny sztuka Johna Logana. Autor scenariuszy m.in. do hollywoodzkich hitów: „Aviator”, „Skyfall” czy „Gladiator” sportretował w niej ostatni etap życia Marka Rothki, w przeddzień popełnienia przez malarza samobójstwa. Przygląda się genialnemu artyście niedocenionemu za życia przez krytyków, który pogrążony w depresji i alkoholizmie, nie radzi sobie z nowymi niezrozumiałymi dla niego kierunkami w sztuce.


Przekład: Rubi Birden
Reżyseria: Agnieszka Lipiec-Wróblewska
Scenografia i kostiumy: Agnieszka Zawadowska
Opracowanie muzyczne: Jan Miklaszewski
Reżyseria świateł: Magdalena Górfińska
Kierownictwo produkcji: Tomasz Grzegorek

Asystentka scenografa: Monika Nyckowska

Obsada:
Janusz R. Nowicki, Julian Świeżewski

 

Premiera RED odbyła się 3 grudnia 2009 w Donmar Warehouse Theatre w Londynie.

W spektaklu wykorzystano zdjęcia obrazów Marka Rothki z serii The Seagram Murals na licencji Tate Enterprises Ltd i dzięki uprzejmości Kate Rothko Prizel i Christophera Rothki.

©Tate, London 2014.
© 1998 Kate Rothko Prizel and Christopher Rothko

 

Prasa o spektaklu:
Kameralny spektakl grany przez dwóch utalentowanych aktorów, starszego, Janusza R. Nowickiego, oraz młodego, Juliana Świeżewskiego, to zakamuflowana lekcja wychowania plastycznego. (…) Z tej artystycznej rozmowy wyłania się dramat, tragedia i bezsilność starszego artysty, ale także wiara w siebie tego młodego. Cały dyskurs, choć dosyć specjalistyczny, wciąga i trzyma w napięciu, co jest zasługą świetnego aktorstwa i bezbłędnej, "przezroczystej" reżyserii. A że na scenie artyści posługują się prawdziwymi farbami, wrażenia zapachowe dodają autentyzmu temu starciu dwóch indywidualności.
Przegląd

Dramat autorstwa Johna Logana (nagrodzony Tony Award) to opowieść o zmianie warty w sztuce. Artysta musi dokonać ojcobójstwa, ale sam nie może pogodzić się z tym, że rychło też stanie się ofiarą. "Red" opowiada o słynnym malarzu Marku Rothko (świetny Janusz R. Nowicki), który z dumą powtarza, że jego ekspresjonizm abstrakcyjny zmiótł z powierzchni ziemi kubizm.
Newsweek Polska

Mistrz schodzi z wyżyn do gminu, by być nauczycielem, ale ostatecznie sam staje się uczniem. Wszyscy ci, którzy chcą się przekonać, jaką cenę trzeba zapłacić za taką metamorfozę, powinni się wybrać do Teatru Dramatycznego na sztukę rozpisaną na dwa głosy i cztery ręce.
Zwierciadło
 

Czas trwania spektaklu: 1 godz. 40 min.

 
partnerzy.jpg