Artur Pałyga
TATO

Reżyseria: Małgorzata Bogajewska
Teatr Bagatela w Krakowie

 

Inspiracją do napisania dramatu były „Listy do ojca” Franza Kafki. Frania - bohatera i narratora spektaklu - poznajemy, gdy nad grobem ojca wspomina dzieciństwo i symbolicznie się z nim rozlicza. To litania skarg i ojcowskich błędów, widzianych oczami syna, czyli oczami ofiary kochającej oprawcę i nienawidzącej go jednocześnie. Przyglądamy się rodzinie, w której panują wzajemne pretensje, wygórowane ambicje i oczekiwania.

Sztuka Artura Pałygi, jednego z najciekawszych współczesnych dramatopisarzy, zatytułowana pierwotnie „Ojcze nasz”, to opowieść o ojcostwie. (…) Opowieść o tacie staje się historią rodziny we wnętrzu, narracją o podskórnym przenikaniu się genów i namiętności: z rodzica na dziecko, z dziadka na wnuka, aż po kolejne pokolenia.

                                                                                         Łukasz Maciejewski, „Gazeta Krakowska”

(…) Nie można stwierdzić, że Władkowi nie zależy. Aż za bardzo mu zależy. Chce, by Franio wyrósł na prawdziwego mężczyznę. Był silny, zaradny, praworządny. (…) Ojciec nie daje żadnej taryfy ulgowej. Jak go Franek wkurzy ciągłymi prośbami o wodę, przerywając wieczorne amory, wystawi dziecko w pidżamie na balkon. Niech się uczy zaradności i sztuki przetrwania. I na drugi raz nie marudzi.

                                                                                          Łukasz Rudziński, sztukawspolczesna.org

Scenografia: Dominika Skaza, Muzyka/aranżacja muzyczna: Bartłomiej Woźniak,
Światła: Marek Oleniacz i Małgorzata Bogajewska,
Obsada: Ewelina Starejki, Przemysław Branny, Patryk Kośnicki, Wojciech Leonowicz, Tomasz Lipiński, Adam Szarek, Marcel Wiercichowski
Muzyka na żywo

Czas trwania: 1godz. 50min /bez przerwy/

28 marca, godz. 15.00
Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy, Scena im. H. Mikołajskiej, PKiN

Ceny biletów:
100/80/60/50 zł /bilety normalne/
90/70/50/40 zł  /bilety ulgowe/
wejściówka 25 zł

partnerzy.jpg