William Szekspir
TITUS ANDRONICUS

 

Reżyseria, opracowanie tekstu i opracowanie muzyczne: Jan Klata
Teatr Polski we Wrocławiu/ Staatsschauspiel w Dreźnie

Ten okrutny i nasycony erotyzmem dramat był największym sukcesem kasowym Szekspira. W Polsce jest ciągle jego najrzadziej graną sztuką. W ujęciu Jana Klaty, który swoje widowisko przygotował z polsko-drezdeńską ekipą aktorską, to przede wszystkim rzecz o ciężarze zbrodni wojennych. – W naszej realizacji Polacy zagrają Gotów - czyli barbarzyńską nację, która później stała się Niemcami, a Rzymianie będą grani przez aktorów niemieckich. Pokażemy na scenie autentyczne starcie cywilizacji. Okazuje się, że rzecz o tym, jak człowiek potrafi być okrutny i obcy dla innych, jest niebywale współczesna, nośna, a przy okazji okraszona humorem i ironią. Uprzedzenia, ksenofobie, stereotypy świetnie się ujawniają w kontekście polsko-niemieckiej historii, która jest i tragiczna, i groteskowa  – mówi Jan Klata.
 
Udaje się zespołowi Klaty stworzyć wielopoziomowe widowisko, sceniczny odpowiednik świetnej powieści. Najżałośniejsza rzecz o człowieku, który nie pojął w porę, że świat się zmienia, stare reguły zastępuje nowy brak reguł, tka się w spektaklu nicią jasną, zrozumiałą dla kogoś, kto oryginału Szekspira nie zna. Wracający ze zwycięskiej wojny dowódca odrzuca propozycję przejęcia rzymskiego tronu w imię przyzwoitości starego porządku. Nie jest w końcu cesarskim potomkiem. Nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, że uruchomi mechanizm apokalipsy – pisał na swoim blogu Grzegorz Chojnowski.

  Scenografia i reżyseria światła: Justyna Łagowska
 Kostiumy: Justyna Łagowska i Mateusz Stępniak
 Choreografia: Maćko Prusak
 Obsada: Wolfgang Michalek, Paulina Chapko, Robert Holler, Torsten Ranft, Stefko Hanushevsky, Matthias Luckey, Sascha Gopel, Ewa Skibińska, Wojciech Ziemiański, Marcin Pempuś, Michał Majnicz, Michał Mrozek.


Czas trwania 150 minut (bez przerwy)

1 maja, godz. 20.00
Teatr Dramatyczny, Scena im. G. Holoubka

Ceny biletów: 100/80/70/60/50/40 zł (bilety normalne)
90/80/60/50/40/30 zł (bilety ulgowe/branżowe)
wejściówka 20 zł


partnerzy.jpg