Tomasz Różycki
 
DWANAŚCIE STACJI

  Adaptacja i reżyseria: Mikołaj Grabowski

Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu

„Dwanaście stacji”, czyli poemat wierszem Tomasza Różyckiego został wyróżniony w 2004 roku Nagrodą Kościelskich. Opowiada losy rodziny wyrwanej ze swojej ojczyzny z okolic Lwowa i przesiedlonej na Opolszczyznę. – Zachwyciłem się tym tekstem, bo jego tradycja jest tradycją gawędy szlacheckiej. A ja tę gawędę „uprawiam” od 30 lat albo i więcej – mówi autor adaptacji i reżyser Mikołaj Grabowski.
 
Niesamowita jest twarz Różyckiego, genialnie odnajdującego się nie tylko w roli przewodnika i demiurga scenicznego świata, ale też postaci wysnuwającej z siebie temat, miejsca akcji i kolejne detale. Czuć w nim boleść i skupienie, przecinane raz po raz ostrzem ironii czy absurdu. Różycki śmieje się z siebie w sytuacji odgrywania wiersza, pokazywania swego świata, formowania języka. Ale ten śmiech równocześnie rani go i pcha do dalszego mówienia – pisał Łukasz Drewniak w „Przekroju”.
 Realizacja filmowa: Michał Grabowski
Scenografia: Jacek Ukleja
Muzyka: Radosław Wocial
Obsada: Kornelia Angowska, Zofia Bielewicz, Grażyna Misiorowska, Ewa Wyszomirska, Adam Ciołek, Grzegorz Minkiewicz, Andrzej Czernik, Jacek Dzisiewicz, Waldemar Kotas, Maciej Namysło, Łukasz Schmidt, Michał Świtała, Zdzisław Łęcki. 
 
RECENZJE z 33 WARSZAWSKICH SPOTKAŃ TEATRALNYCH
 
 
 
 
 
 
Czas trwania 120 minut  (bez przerwy)
18 i 19 kwietnia, godz. 19.00
Scena im. G. Holoubka w Teatrze Dramatycznym m. st. Warszawy
Ceny biletów: 100/80/70/60/50/40 zł (bilety normalne)
90/80/60/50/40/30 zł (bilety ulgowe)
wejściówka 20 zł

partnerzy.jpg