Roy Kift
KOMEDIA OBOZOWA

 Reżyseria: Łukasz Czuj
Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy


Oparta na faktach opowieść brytyjskiego dramatopisarza Roya Kifta o kabarecie, który działał w obozie dla Żydów w czeskim Terezinie. Bohaterem jest wybitny niemiecki aktor i reżyser Kurt Gerron, ulubiony aktor Bertolda Brechta znany z filmu „Błękitny anioł”, w którym grał u boku Marleny Dietrich. W Terezinie został zmuszony do prowadzenia kabaretu „Karuzela” oraz nakręcenia filmu dokumentującego, jak dobrze żyje się Żydom w obozie. Wkrótce potem uznany za zdrajcę, został wywieziony do Auschwitz i zagazowany dzień przed zamknięciem komór gazowych. – Temat jest trudny. Mam jednak nadzieję, że oswoimy z nim publiczność. Tak jak więźniowie getta w Terezinie poprzez kabaret oswajali opresję. Wykorzystamy autentyczne motywy muzyczne, które powstały getcie – opowiada autor spektaklu Łukasz Czuj.

W „Komedii obozowej” najbardziej poruszająca jest bowiem narkotyczna siła sztuki, która działa na wyniszczonych, mdlejących z głodu i zmęczenia więźniów jak adrenalina, podrywając ich do krótkich wzlotów. Aktorzy (a zwłaszcza aktorki) legnickiego teatru śpiewają w tym spektaklu znakomicie, doskonale wygrywając odwagę straceńców, którzy śmieją się swoim katom w twarz – pisała o przedstawieniu Magdalena Piekarska w „Gazecie Wyborczej”.

 Przekład: Soren Gauger
Piosenki przełożył: Adam Wiedemann

Muzyka i aranżacja piosenek w spektaklu: Łukasz Matuszyk
Scenografia: Michał Urban
Kostiumy: Elżbieta Rokita
Choreografia: Paulina Andrzejewska
Przygotowanie wokalne: Vera i Jarosław Lewkowie
Obsada: Joanna Gonschorek, Rafał Cieluch, Paweł Wolak, Katarzyna Dworak, Ewa Galusińska, Anita Poddębniak, Zuza Motorniuk, Małgorzata Urbaniak, Robert Gularczyk, Mateusz Krzyk, Paweł Palcat, Bogdan Grzeszczak, Magdalena Skiba, Gabriela Fabian, Magdalena Biegańska.
Muzycy: Łukasz Matuszyk (akordeon), Dariusz Bafeltowski (gitara), Robert Kamalski (klarnet), Piotr Stypień (bas), Przemysław Pacan (perkusja)

Czas trwania 100 minut (bez przerwy)

24 kwietnia, godzina 18.00 i 21.00
Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy, Scena na Woli im. T. Łomnickiego

Ceny biletów: 80/70/60/50 zł (bilety normalne)
70/60/50/40 zł (bilety ulgowe)
wejściówka 20 zł

zdjęcia: Karol Budrewicz

partnerzy.jpg