Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Rozumiem

ZAKONNICE ODCHODZĄ PO CICHU

  • Autor: Martyna Lechman, na motywach książki Marty Abramowicz „Zakonnice odchodzą po cichu”
  • Reżyseria: Daria Kopiec
  • Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu
  • Czas trwania: 1 godz. 20 min (bez przerwy)
  • Cena biletów: normalne:50-150zł |ulgowe:40-140zł |wejściówki:30zł
  • Teatr Dramatyczny, Scena na Woli im. T. Łomnickiego
  • 19.05
    godz. 17:00 Kup bilet


Historie bohaterek reportażu „Zakonnice odchodzą po cichu” Marty Abramowicz stanowią punkt wyjścia spektaklu. Stają się pomostem między obserwacją kreacji aktorskiej a osobistym stosunkiem aktorek do interpretowanych przez nie postaci. Nadrzędnym tematem spektaklu jest powołanie, rozumiane zarówno w kontekście sacrum jak i profanum, poprzez służbę Bogu, aż po misję i etos aktora.
Podczas spektaklu, widz będzie świadkiem budowania więzi emocjonalnej pomiędzy początkowo sobie obcymi kobietami; aktorką i interpretowaną przez nią bohaterką. Spektakl stawia pytania o istotę tożsamości, metafizykę czy szeroko pojęty humanizm. Teatr to idealne miejsce na analizę tematu łączącego rzeczywistość z fikcją, świętość ze świeckością, kreację z reportażem.

 
Scenariusz Martyny Lechman, oparty na reportażu Marty Abramowicz „Zakonnice odchodzą po cichu”  jest  złożony z wypowiedzi na temat wiary i powołania zakonnego. To ważny i oryginalny głos we współczesnym polskim teatrze.
Kamila Łapicka /  zteatru.pl
 
Spektakl nie jest rodzajem adaptacji książki, lecz rozszerza myślenie o niej na płaszczyźnie powołania aktorskiego, a także ogólnego pojmowania płci i kobiet w dzisiejszych czasach. (...) Przedstawienie „Zakonnice odchodzą po cichu” staje się opowieścią o nas kobietach – ateistkach, feministkach, katoliczkach.
Magda Mielke / teatrdlawas.pl
 

TWÓRCY/REALIZATORZY:
reżyseria: Daria Kopiec
scenariusz: Martyna Lechman
muzyka na żywo: Natalia Czekała
choreografia: Aneta Jankowska
kostiumy: Patrycja Fitzet
inspicjent: Andrzej Jakubczyk
 
OBSADA:

Cecylia Caban, Natalia Czekała (gościnnie), Karolina Kuklińska, Joanna Sokołowska (gościnnie), Małgorzata Mikołajczak (gościnnie)

19.05  po spektaklu w Biało na Czarnym -Scena na Woli, odbędzie się spotkanie z twórcami, które poprowadzi Agata Diduszko- Zyglewska.

fot. Krzysztof Ścisłowicz