Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Rozumiem

MURZYNI WE FLORENCJI

  • Autor: Vedrana Rudan
  • Reżyseria: Iwona Kempa
  • Teatr Nowy Proxima w Krakowie
  • Czas trwania: 2 godz. (bez przerwy)
  • Cena biletów: normalne:50-150zł |ulgowe:40-140zł |wejściówki:30zł


 
„Murzyni we Florencji” to tragikomiczna opowieść o rodzinie, w której wszelkie relacje uległy rozpadowi, a wojna doprowadziła do pogłębienia jej problemów i traum. Historia opowiedziana z niecodziennej perspektywy – dwóch płodów, które w brzuchu matki podsłuchują trzy wcześniejsze pokolenia i układają różne wersje przyszłości swojej i swoich przodków – stawia pytania o tożsamość w kraju rozbitym wojną bałkańską. Choć jednak wybrzmiewają one niemal w każdym z aktorskich monologów, to dla Kempy powieść Rudan jest przede wszystkim krzykiem sprzeciwu – wobec przemocy, wzajemnej nienawiści kobiet i przekonania o męskiej wyższości i sile. Krzykiem momentami zabawnym, ale przez to jeszcze bardziej smutnym.

Spektakl od lat 16.

 Trzy kobiety: córka, matka i babka – trudniej o bardziej gęstą relację. Niezależnie od wieku każda jest rozczarowana życiem. Ba, wszystkie czują się perfidnie oszukane! Mają inne problemy, ale łączą je nie tylko więzy krwi. Kobiety określają siebie poprzez relacje z mężczyznami. Każda jest wściekła, chce wykrzyczeć światu swoje żale i frustracje. Tylko czy ktoś chce tego słuchać?
Marta Kąsiel / teatrdlawas.pl


To nie jest spektakl z tezami podanymi na tacy i nic tu nie jest oczywiste. I to jest jego główną siłą. To, co w tekście bywa dość toporne, u Kempy jest wieloznaczne. Gdzieś w tych „Murzynach..” podziało się coś takiego – i sądzę, że jest wynikiem intensywnej pracy reżyserki z aktorami – że każdy kij ma dwa końce. Każdy ma rację, nawet jeśli jej nie ma. W każdej sytuacji za różnymi postawami stoi szereg argumentów.”
fb.com/FannyJefimownaKaplan 
TWÓRCY/REALIZATORZY:
autor: Vedrana Rudan
reżyseria: Iwona Kempa
scenografia: Iwona Kempa
dźwięk i światło: Wojciech Kiwacz
 
OBSADA:
Elżbieta Karkoszka, Anna Tomaszewska, Martyna Krzysztofik, Jacek Romanowski, Sławomir Maciejewski, Juliusz Chrząstowski, Maciej Sajur - Wujek
 
28.05  po drugim spektaklu na scenie Przodownik odbędzie się spotkanie z twórcami, które poprowadzą Dorota Cirlić i Wojciech Majcherek.

fot. Agnieszka Pięta