Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Rozumiem

SEKRETNE ŻYCIE FRIEDMANÓW

  • Autor: Marcin Wierzchowski, Daniel Sołtysiński
  • Reżyseria: Marcin Wierzchowski
  • Teatr Ludowy w Krakowie
  • Czas trwania: 3 godz. (bez przerwy)
  • Cena biletów: normalne: 120 zł |ulgowe: 110 zł |wejściówki: 30zł"Sekretne życie Friedmanów” -  spektakl inspirowany nominowanym do Oskara filmem Andrew Jareckiego “Capturing the Friedmans”.
Casus Friedmanów - pomimo swej amerykańskości - przekracza ciasne ramy kulturowe, pozwala odkryć mityczną tkankę tej historii i godną Sofoklesa tragiczność losów jej bohaterów. Suma składających się na nią elementów - przekroczenie tabu, wina jednostki, sąd, rozłam wewnątrz rodziny, konsolidacja społeczności przeciwko winowajcom, ofiara składana przez winowajcę dla jego syna - stanowi o jej teatralności i ponadkulturowości.

 Spektakl od lat 18.

Twórcy w niezwykle ciekawy sposób problematyzują obecność publiczności występującej niejako w roli świadków rozwoju śledztwa. Wierzchowski dał widzom bezpośredni dostęp do przestrzeni prywatnych rodziny, zdecydowanie zbyt ciasnej dla takiej ilości osób, co daje poczucie naruszenia przestrzeni intymnej bohaterów.
Zuzanna Berendt / teatralia.com.pl


Spektakl (…) nie tyle skupiasię na dochodzeniu do prawdy, przesądzaniu o niewinności lub winie oskarżonych, co snuje refleksję nad tym, jak jesteśmy postrzegani przez innych oraz jak łatw o wywołać medialną histerię.
Magda Mielke / teatrdlawas.pl
 

 
TWÓRCY/REALIZATORZY:

tekst: Marcin Wierzchowski, Daniel Sołtysiński
reżyseria: Marcin Wierzchowski
scenografia: Barbara Ferlak
kostiumy:  Ewa Mroczkowska
muzyka: Urszula Chrzanowska
asystent reżysera/ inspicjent: Martyna Rezner
 

OBSADA:

Piotr Pilitowski, Piotr Franasowicz, Małgorzata Kochan, Patryk Palusiński, Jakub Klimaszewski, Jan Nosal, Jagoda Pietruszkówna, Maja Pankiewicz, Kajetan Wolniewicz, Ryszard Starosta

Uwaga!  Akcja spektaklu toczy się w różnych przestrzeniach. Część z nich obejmuje miejsca stojące.

18.05 w Biało na Czarnym - Scena na Woli, po sektaklu odbędzie się spotkanie z twórcami, które poprowadzi Adam Szostkiewicz.

fot. Przemysław Sieraczyński