Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Rozumiem

CHŁOPCY Z PLACU BRONI

od lat 11
  • Autor: Ferenc Molnar
  • Reżyseria: Konrad Dworakowski
  • Teatr Pinokio w Łodzi
  • Czas trwania: 1 godz. 45 min (1 przerwa)
  • Cena biletów: normalny: 35 zł, ulgowy: 25zł, wejściówki: 15zł
  • STUDIO teatrgaleria, PKiN
  • 21.05
    godz. 10:00 Kup bilet


 
Nad głowami świszczą pociski słów. Ktoś komuś wypowiada wojnę. Jeden przeciw drugiemu. Nieustannie toczą się małe i duże wojny. Trwa wielkie zawłaszczanie. Moje-Twoje.
Po której jesteś stronie? I czy w ogóle musisz być po czyjejś stronie?
Place zabaw, boiska, podwórka stają się polem bitwy. Nie ma czasu na refleksję. Wśród okrzyków nie słychać głosów rozsądku, nie słychać propozycji dialogu. W bitewnym hałasie nie słychać cichego śpiewu dziecięcej wrażliwości, nie słychać odgłosów zabawy i radości. Plac, o który toczy się walka to przestrzeń, w której każdy chce być zwycięzcą, gdzie realizują się instynkty walki i obrony. Wszystko po to, by zaspokoić głód własności, tożsamości i społecznej przynależności.
W „Chłopcach z Placu Broni” tematom walki, bohaterstwa i ofiary, kształtującym wyobraźnie i postawy młodego odbiorcy, towarzyszą rodzące się podziały, wrogość i zawężenie optyki, będące efektem ubocznym powstających w grupie norm i ideologii. Głównym sensem i zadaniem spektaklu jest uchwycenie momentu, w którym instynkty i systemy wartości zaczynają przejmować kontrolę nad zbiorowością.

CZAD! PETARDA!!! BOMBA I KOMETA!!! (…). „Teatr, który zadziera z rzeczywistością.” Jak tu ochłonąć?! / pozarozkladem.blogspot.com

Pytania pytaniami – jeśli pójdziecie Państwo na to przedstawienie z dziećmi, będzie o czym rozmawiać w domu – ale jak to się ogląda! Kilka znakomitych pomysłów inscenizacyjnych (…) wkomponowanych jest w całość, która trzyma tempo i zaciekawia przebiegiem scenicznych zdarzeń.
Piotr Grobliński/ sngkultura.pl


 TWÓRCY/REALIZATORZY:
autor: Ferenc Molnar
przekład: Tadeusz Olszański
adaptacja: Martyna Lechman / Konrad Dworakowski
reżyseria: Konrad Dworakowski
scenografia: Marika Wojciechowska
muzyka: Piotr Klimek
konsultacje: Jacek Owczarek (ruch sceniczny), Stanisław Madej (akrobacje)
 
OBSADA:
Małgorzata Krawczenko, Hanna Matusiak, Małgorzata Pawluk (gościnnie), Natalia Wieciech, Ewa Wróblewska, Mateusz Barta (gościnnie), Łukasz Batko, Maciej Cempura (gościnnie), Krzysztof Ciesielski, Piotr Michalczuk (gościnnie), Mariusz Olbiński, Piotr Osak, Kamil Stasiak, Michał Surma (gościnnie)

fot. HaWa