Email Drukuj
stalin202
Tadeusz Słobodzianek
MŁODY STALIN
PRAWDOPODOBNA HISTORIA W VII OBRAZACH
.
.
.
.
Gangsterska opowieść w rytmie lezginki. Młody rewolucjonista, poeta i niedoszły ksiądz w walce o sprawiedliwość sięga po brutalne metody. Wybuchy bomb, brawurowe ucieczki, podróże z fałszywym paszportem  znaczą jego drogę. Kiedy idealista zmienia się w politycznego gracza?
Nowa sztuka Tadeusza Słobodzianka, inspirowana wydarzeniami z życia młodego Stalina, rozgrywa się w ciągu roku w Gruzji, Wiedniu, Krakowie i Londynie, kiedy stara Europa się już skończyła, a nowa jeszcze nie zaczęła. Autor pokazuje zaplecze rewolucji i bohatera, który  podporządkowuje sobie rzeczywistość.
.
Prapremiera dramatu odbyła się 6 kwietnia 2013 w Teatrze Dramatycznym m. st. Warszawy.
.
W roli tytułowej Marcin Sztabiński.
.
W spektaklu występują: Halina Skoczyńska, Agnieszka Wosińska, Izabela Dąbrowska, Agnieszka Warchulska, Anna Szymańczyk, Paula Kinaszewska, Anna Markowicz, Krzysztof Dracz, Mariusz Drężek, Janusz R. Nowicki, Michał Czernecki, Krzysztof Ogłoza, Piotr Siwkiewicz i Maciej Wyczański.
.
Pracując nad sztuką uświadomiłem sobie, że potencjalny Stalin, przywódca bezwzględnie dążący do celu, jest zagrożeniem też dziś, a sytuacja polityczna w pewnym sensie przypomina  1907 rok. Tak jak we wszystkich sztukach Słobodzianka, i ta jest opowiedziana ku przestrodze dze dzyń dzyń – mówi Ondrej Spišak.

Historia ludzkości jest pełna dwuznacznych moralnie tyranów-bohaterów, którzy w imię idei podbijali, zdobywali, budowali molochy, które kosztowały życie milionów. Nikim innym nie był przecież Aleksander Wielki, Napoleon, czy Juliusz Cezar. Zło Stalina fascynuje zatem, bo jest wspólnym złem, każdy z nas  tak naprawdę  naśladuje jego techniki manipulacji i używa ich do własnych celów. Taka też jest współczesna polityka. Mój bohater wymazał ojca ze świadomości, dzięki czemu zyskał poczucie wszechwładzy, obudziła się w nim potrzeba zbudowania nowego systemu wartości, nowej religii. Wydaje mi się zatem ciekawe pokazanie w teatrze skutków ojcobójstwa i portretu ojcobójcy, który wykłuł oczy nie sobie a połowie świata. - mówi Tadeusz Słobodzianek.
czas trwania: 2 godz. 40 min. (jedna przerwa)
.
.
.
.
.
.
.
.
.
Spektakl współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
.
.
fotografie ze spektaklu - Krzysztof Bieliński
.
.
.
.
.
.