Email Drukuj

Michał Walczak

BIEDNY JA, SUKA I JEJ NOWY KOLEŚ

Perypetie trójkąta miłosnego w świecie konsumpcji. Biedny Ja, Suka i Jej Nowy Koleś są zblazowani, egocentryczni i zbudowani z wątpliwości. Rozpaczliwie chcą żyć życiem, które będzie warte opowiedzenia. Marzą o wielkiej historii miłosnej, jednak związki im nie wychodzą - stabilizacja szybko nudzi, a za rogiem może się przecież czaić nowa przygoda, niewykluczone, że ta właściwa? Czy bohaterowie wydostaną się z pułapki powtórzeń? Czy osobowość można zmieniać jak ubranie? Czy bycie razem to tylko rytuał i ucieczka przed samotnością?

"Biedny Ja. Suka i Jej Nowy Koleś" opowiada o pokoleniu niedojrzałych trzydziestolatków, którzy odrzucili wartości świata rodziców, ale nie stworzyli własnych. Sztuka przywodząc na myśl wczesne dramaty Tadeusza Różewicza i "Opowieści o zwyczajnym szaleństwie" Petra Zelenki, jest zarazem oryginalnym i prześmiewczym spojrzeniem na współczesną zagubioną emocjonalnie młodą generację.

Obsada:
Suka - Agnieszka Warchulska
Biedny Ja - Tadeusz Łomnicki
Jej Nowy Koleś - Błażej Wójcik
Narrator - Robert T. Majewski
Reżyseria - Piotr Jędrzejas
Asystent reżysera - Iwona Gradkowska
Scenografia - Marcin Chlanda
Kierownik produkcji - Magdalena Romańska
Inspicjent - Mateusz Karoń

Prasa o spektaklu

Diagnozy Walczaka są bezlitosne, a przez to bliskie prawdy. Postaci brawurowo zagrane przez Agnieszkę Warchulską (to kolejna udana kreacja po „Gardenii”), Tadeusza Łomnickiego i Błażeja Wójcika są groteskowe jak kukiełki w teatrze lalek. Ranią się nawzajem w świecie bez punktów odniesienia i wzorów do naśladowania. Życie jest tu tylko „żyćkiem”, miłość ma krótki okres gwarancji, przyjaźń jest umowna – to puste słowo w ustach egoistów i materialistów. Walczak celnie punktuje teatralność zachowań młodych Polaków, gesty wyprane ze znaczenia. Naśmiewa się z tego, ale za błazeńską maską zawsze czai się rozpacz i samotność, co szczególnie widoczne jest u Suki – rozchwianej emocjonalnie, niedojrzałej. (Wirtualna Polska)

Aktorstwo jest najmocniejszym punktem spektaklu "Biedny Ja, Suka i Jej Nowy Koleś. (Gazeta Krakowska)

To historia o miłości i trójkącie - najpierw ona mieszka z jednym z mężczyzn, potem pojawia się drugi, ona się w nim zakochuje, tamten wpada do nich, bo jest przecież zaprzyjaźniony, potem ona wraca do pierwszego... Opowiedziana lekko, ironicznie, z dystansem i wyczuciem absurdalności całej sytuacji, w jaką wcisnął postaci autor - i komicznych absurdalności życiowych sytuacji.
(Gazeta Wyborcza – Kraków)

Dobrze, że wśród współczesnych dramatów można odnaleźć także takie, których autorzy świadomie czerpią z teatralnej konwencji i za jej pośrednictwem zabierają głos w dyskusji o współczesności. Jednym z takich tekstów jest sztuka Michała Walczaka "Biedny Ja, Suka i Jej Nowy Koleś". (Art. Papier)

 

W lipcu w spektaklu zagra:

Agnieszka Warchulska

 Czas trwania: ok. 120 min (z przerwą)

Premiera w Laboratorium Dramatu - 24 kwietnia 2009 roku

Spektakl grany na scenie Przodownik ul. Olesińska 21

Zdjęcie plakatu: Daniel Rudzki / Piotr Wacowski lay out Langfuhr&Magenta


Poniżej zdjęcia z próby generalnej spektaklu: